top of page

A SZÉKELYEK EREDETE

„A székelyek eredete” címmel Hakan Aydemir Dr. és Dr. Csáki Éva közreműködésével előadást szerveztünk a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Az előadás témája a keleti kultúra hatása a székelyek nyelvére és kultúrájára. 

Hakan Aydemir Dr. török nyelvész kutató – ma már egyetemi tanár – az ankarai és a heidelbergi egyetemeken. De sokat kutatott és tanított Kínában és az Egyesült Államokban is. Doktori disszertációját a heidelbergi egyetemen védte meg.

A székely-magyar témára az ankarai egyetemen tanító magyar mesterasszonya, Dr. Csáki Éva nyelvész, turkológus vezette rá. Kutatói kapcsolatuk a mai napig élő, ahogyan a népzenekutató férjjel, Dr. Sipos Jánossal is, aki 30 évvel ezelőtt azzal a szándékkal indult kelet felé – a bartóki szándékot követve – hogy megkeresse a zenei, nyelvi kapcsolatait a törökségi népek és a magyarok között. A székely népzenei és a török népzenei rokonságra már Bartók Béla is felhívta a figyelmet Törökországban gyűjtött anyagában: felfedezve a pszalmodizáló rétegét a török és a magyar népzenének.

Dr. Csáki Éva indította el Hakan Aydemirt azon az úton, amelyik kutatásainak következő évtizedeit meghatározta. A székelyek eredetének vizsgálatát – a mai tudományos világ által elfogadott nyelvtörténeti módszerrel vizsgálta. Ennek lényege a népnevek kutatása, amelynek alapján megállapítható a kronológiai sorrend, amelyből levezethetőek az etimológiai következtetések. Ehhez kapcsolódik a  történeti háttér, az írott források adatai, valamint a vonatkozó földrajzi helynevek anyaga. Hakan Mester ezt sok tízezer km-en keresztül követte Belső-Mongóliától a Kárpát-medencéig.

Az esemény és a felvétel a Magyar Kultúráért Alapítvány és a Petőfi Kulturális Ügynökség

támogatásával jött létre.

​​

bottom of page